STRESSİZ YAŞAMIN 3 ALTIN KURALI

Stressiz Yaşamın 3 Altın Anahtarı İşte, okulda, sokakta her gün karşılaştığımız duygu durum halidir stres. Genellikle stres dendiğinde birçoğumuzun aklına gelen olumsuz prototip olsa da, belirli bir oranda stres yararlıdır. Bu durum ‘Olumlu Stres’ olarak adlandırırız. Mesela; Seyahat etmek, evlenmek, yeni bir arkadaş edinmek gibi.Bir diğer yanda, günlük hayatta daha çok maruz kaldığımız ‘Olumsuz Stres’ var. Olumsuz stresin pek çok kaynağı olabilir; çalışma koşulları, çeşitli hastalıklar, işsizlik, yoğun ders temposu gibi.

Maruz kaldığımız strese uygun şekilde karşılık vermediğimiz takdirde, birtakım Ruhsal veya Psikosomatik dediğimiz bedensel belirtiler görülebilir. Kanser, Kalp hastalıkları, sık sık grip olmak bunlardan bazıları.

Peki her gün karşılaştığımız stresten kendimizi korunmanın 3 Altın Anahtarı nelerdir ?

1.Farkında Olmak

Öncelikle stresli olduğumuzu düşündüğümüz anda duygu durumumuzun farkına varmalıyız. Böylece duyguyu uygun şekilde karşılarız. “Sınav haftasından dolayı kendimi stresli hissediyorum” gibi.

2.Nefes Egzersizi Yapmak

Stres seviyenizin arttığını düşünüyorsanız; dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşın, sandalyenize oturun ve içinizden 10’ a kadar sayarak nefesinizi alıp-vermeye çalışın. Basit gibi gözüken bu gevşeme egzersizi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

3.Pozitif Düşünce

Duyguyu karşıladık, nefes egzersizimizi yaptık. Şimdi sıra strese bağlı kaygıyı artıran olumsuz düşünceyi, olumlu ve gerçekçi bir düşünce ile değiştirmekte. “Bu sınavda başarılı olma ihtimalim yok” yerine “Bu sınavda başarılı olmak için her gün 3 saatçalışıyorum” ile değiştirmek, gibi.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square