Problemli Kişilikler

Etrafımızda problemli kişilikler olabilir. İş arkadaşımız, eşimiz, anne, babamız ve çocuğumuz bile olabilir. Bunlarla yaşamak insan psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Zaten psikoloji ilmine göre çocuğun psikolojisi annesi ya da babasından kaynaklanır. O çocuk anne baba olunca o da çocuğunun psikolojisini bozabilir. İhtimalli konuşuyorum çünkü psikoloji çok faktörden etkilenebilir. İşin kötüsü birçok insan bunun değişmeyeceğini düşünüyor. Buna katlanması gerektiğini, başka çaresinin olmadığını biliyor. Daha da kötüsü problemli kişilerin neredeyse hepsi normal olduğunu zannediyor. Zaten normal olmadığını düşündüğünde değişmek istiyor ve bunun için gayret gösteriyor, psikolojiye başvuruyor.

Bazı çocuklar ergenlik yaşına geldiğinde değişmeye başlıyor. Eve geç geliyor, sinirli oluyor, madde kullanıyor, hırsızlık yapıyor, okula devam etmiyor. Aslında bu çocuklardan bazıları küçükken de sinirli ya da aşırı hareketli olabiliyor. Ergenlikle beraber kişilik oturmaya başlar. Bu dönemde özellikle kötü arkadaşlar bulabilir. Eve gelmeyebilir. Anne ve babalar bu durumlarda çok zor durumda kalabiliyor. Ancak anne ve babaların da bu durumu kötüleştirebiliyor. Sert yaklaşımlar, kestirip atmalar çözüm olmuyor. Bunun yerine çocuğu anlamaya çalışma ona bazı noktalarda hak vermek daha uygun olabilir.

Doğrusu bu kadar olumsuz olay görünce bizim de kafamız karışıyor. Bazen ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Bazı şeyleri değiştirmek de çok zor. Aslında babaya çok sert olduğu, bunun doğru olmadığı, değişmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ama baba gelmek istemiyor. Gelse 40-50 yaşındaki adamın değişmesi kolay değil. Siniri için ilaç kullansa fayda görecek. O da bende bir şey diyor. İlacı kullanmak istemiyor. Hal böyle olunca çocukların ve hanımın da psikolojisi bozuluyor. Bazen anne kendisini feda ediyor. Hiçbir şey demiyor. O zaman da depresyona giriyor.

Bazen babalar problemli kişilik olabildiği gibi bazen de anneler problemli olabiliyor. Özellikle erken evlenen, gençliğinde de sinirli olan anneler çocuğun psikolojisini bozabilir. Zora gelemeyen, her istediğinin yerine gelmesini isteyen, gelmeyince ortalığı birbirine katan annelerin çocukları da problemli olabilir. Küsüp çocuklarını yüz üstü bırakabiliyor, çekip anne babasının evine gidebiliyor. Çocuk kendini değersiz, yetersiz ve yalnız hissedebilir. Anne ve baba olmak çok ağır bir sorumluluk. Olan çocuklara oluyor.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square