Antidepresanlar


Antidepresanların çok sık kullanıldıkları ile ilgili haberlere rastlıyoruz. Bu ilaçlara karşı isteksizlik olduğunu biliyoruz. Bize başvuran hastalar da ifade ediyorlar. Antidepresanlar depresyonda, kaygı bozukluklarında, öfke kontrolünde, yeme bozukluklarında, uyku bozukluklarında, fobilerde, takıntı hastalıklarında, bazı cinsel işlev bozukluklarında ve bazı ağrı bozukluklarında kullanılabilmektedir. Söz konusu rahatsızlıkların çok sık görülmektedir. Bu şikayetlerle psikiyatriye başvuran hastaların tedavi yaklaşımları ilaç tedavileri ve görüşme tedavileriyle sağlanabilir. En etkili tedavinin ilaç artı görüşme olduğu kabul edilmektedir. Sadece görü


şme tedavisi yapılabilecek durumlarda bulunmaktadır. Fakat görüşme tedavileri en azından haftada bir kez görüşmek gerekebilir. Yaklaşık bir saat zaman ayırmak gerekir. Bu konuda doktorun bilgili ve deneyimli olması gerekir. Hastanın sosyokültürel açıdan görüşmeleri anlayabilmesi gerekir. Tedavi maliyeti fazladır. Ayrıca her yerde tedavi yapacak uzman bulmak kolay değildir. Hal böyle olunca ilaç tedavisi daha ön plana çıkmaktadır.

Antidepresanlar beyinde serotonin, dopamin, noradrenalin (adrenalinin ailesinden,onun kardeşi!) gibi maddelere etki ederler. Bu maddeler bizim duygularımızdan sorumludur. Haz maddeleri diyebiliriz. Keyif aldığımız bir iş yaptığımızda bu maddeler sentezlenir. Sentezlendikçe yapasımız gelir. Depresyonda mekanizma karmaşık olmakla beraber bu maddelerde azalma olmaktadır. Hastada bedensel olarak halsizlik, isteksizlik, yorgunluk, ağrı, tahammülsüzlük, unutkanlık, uykusuzluk (ya da fazla uyuma), iştahsızlık (ya da fazla yeme) olabilmektedir. Çoğu zaman yaşanılan kötü bir olay depresyona yol açmaktadır. Fazla strese giren, fazla üzülen, fazla korkan kişide hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bedensel ve zihinsel dengesi bozulmaktadır. Dengeyi eski haline getirmek için ilaç tedavisi, görüşme tedavisi ve ev ödevleri şeklinde bazı tavsiyelerde bulunulmaktadır.

Antidepresanlar etkili ilaçlardır. Etki gösterebilmesi için birkaç hafta düzenli kullanmak gerekir. Beyne geçmesi, mekanizmaları düzeltmesi zaman almaktadır. İyileştikten sonra da en az aylarca kullanılması tavsiye edilmektedir. Tedaviden fayda gören hastalar kendimi daha iyi hissediyorum, moralim daha iyi, korkularım, takıntılarım azaldı diyorlar. Ben bazen tedavi almayan hastaları kendi kendine eziyet eden hastalar olarak değerlendiriyorum. Dermanı olan bir derdi neden çekiyorsun ki? Haliyle etrafımızdaki insanlar komşu, arkadaş, akraba, aile içinden müdahale ediyorlar. Kullanma diyorlar. Ama bunu diyenler depresyon hastasının çektiği çileden haberdarlar mı acaba? İntihar edebileceklerini düşünüyorlar mı?

Her ilaçta olduğu gibi antidepresanların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Ama kuvvetli ağrı çekicilerden ve sık kullandığımız başka ilaçlardan daha güvenilir olduğunu söyleyebilirim. Yıllarca kullanan hastalar bulunmaktadır. Tok alınmasını tavsiye ediyoruz. Genelde sabah öneriyoruz. İştahı açan ilaçlar olduğu gibi iştahsızlık yapanlarda var. Uykuyu getirenler olduğu gibi uykusuzluk yapanlar da var. Bazı cinsel fonksiyonlarda iyileştirme yapabildiği gibi bazılarını olumsuz etkileyebilir. Olursa çaresi bulunmaktadır.Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square