Zaman mefhumuKendi zamanının alimi zamanı “Allahın nimetlerinin üzerinde asılı bulunduğu bir ip” olarak tanımlar. Albert Einstein izafiyet teorisine göre zaman görecelidir. Dünyanın dışında hızla hareket eden bir uzay mekiği ile tekrar dünyaya dönecek olursan zamanın fazla geçmediğini fark edeceksin diyor. Zaten zaman bir anlamda dünyanın dönmesidir. Dolayısıyla bu teori anlaşılabilir. Sen zamandan daha hızlı hareket edersen haliyle zaman daha az ilerlemiş oluyor. Zaman gayb alemi ile şehadet alemi arasındaki mesafedir. Yarın gayb alemidir şuan şehadet alemi. Yarın olduğunda gayb şehadet olmuş olacak aradaki mesafe zamandır. Zaman başlangıç ve son arasındaki mesafedir. Dolayısıyla zaman faniliğin öleceğinin manasıdır. Allah zamandan münezzeh olduğu için fani değildir. Ezeli ve ebedi olduğu için bakidir.

Evet zaman görecelidir. Sevdiğin insanlarla beraber olunca zaman hızlı geçer; sıkılınca geçmek bilmez. Mapusta zaman daha yavaş geçerken dışarıda daha hızlı geçebilir. Bu açıdan zaman kişiden kişiye değişebilir. Bir kişi bir işi bir saate yapabilirken diğeri bir günde yapabilir. Zamanın kendisi değişmez. Süre saniye, dakika, saat gün, hafta olarak aynı iken bu dilimin her kişideki karşılığı değişebilir. Kimine göre dakikalar değerlidir; bir başkasına göre ömür heba olmuştur. Uçağa yetişeceksen dakikalar, saniyeler önemli, yalnız geçireceğin tatili öldürmek için neden ararsın. Bu açıdan da zaman görecelidir.

Zaman harekettir. Bir yerden diğerine, bir şehirden ötekine varabilmen için sana lazım olandır. Bazen bir hiçtir, zamanın bir önemi yoktur. Bazen birkaç dakika erken hastaneye gelmesi gibi hayat kurtarır. Ya da sahip olup da farkında olmadığımız cevherdir. Tüketirken farkında olmadığımız değerine kaybedince anladığımız en değerli eşyamız. Sahip olduklarımızı bize sağlayan ama emanetleri geri vereceğimiz de ev sahibidir zaman. Bizim sahibimizdir zaman.

Zaman mesafedir. İlkokul ile lise arasındaki mesafe, eşin ve çocuğun ile arandaki mesafe ya da anne ve babanla arandaki mesafedir. Zaman geçmiş ve gelecek arasında şu anda yaşadığın haldir. Aslında zaman elimizde olmayandır. Akıp giden bir nehirdir. Bir çiftçi için hasadının olgunlaşması, bir işçi için aybaşı, bir öğrenci için okulunun bitmesidir. Zaman sabırdır, sevgi ve nefrettir. Bazen sevginin nefrete bazen de nefretin sevgiye dönüşmesini sağlayan araçtır. Var ile yok arasındaki mesafedir. Bir varmış bir yokmuş. Biraz önce varmış biraz sonra yok…


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square