Psikopat


Acımasız insanlara psikopat diyebiliriz. Gözünü kırpmadan insan öldüren psikopattır. Hırsızlık yapmaya hakkı olduğunu düşünen, karşıdakini ezmeye ve kandırmaya çalışan insan psikopattır. Psikopat yalancı sevgi ve bağlanma yaşayabilir. Ama nefret, öfke, kıskançlık ve intikam hayatından hiç eksik olmaz. Dostu olmadığı gibi düşmanı sayısızdır. Yakın uzak fark etmez her insan potansiyel olarak onun hışmına uğrayabilir. Hatta ona yakın olanlar daha yüksek risk taşırlar. Yılan gibi sokabilir; ayı gibi parçalayabilir; sırtlan gibi yiyebilir.

Anne babadan uzak ayrı yaşayan sevgi görmemiş ve bağlanamamış insanların psikopat-antisosyal olma ihtimalleri daha yüksektir. Çocukken sergiledikleri davranışlar karşısında sınırlama konmamış çocuk büyüdüğünde de her türlü haltı yapabileceği özgürlükte hissedebilir kendini. Kurallar ve cezalar onl


arı yapacaklarından alıkoyamazlar. Ağaç yaşken eğildiği için yetişkin insanın tekrar adam olması kolay değildir. Ama bu çaresizlik anlamına gelmemeli. Eğer etrafında böyle bir kişi varsa elindeki çevrendeki tüm imkânları seferber etmek için hiç düşünme. Aram bozulur diye bir kaygın olmasın. Bu meseleyi tek başına çözmek için kendine eziyet etme.

Sanırım zamanımızda olduğu kadar fazla sayıda psikopatın bulunduğu zaman çok olmamıştır. Suç ne kadar fazlaysa sayı o kadar fazla. Cinayet, hırsızlık, madde kullanımı, çalışmak istememe ama kısa yoldan para kazanmayı isteme, yalan üstüne yalan söyleme psikopatın özellikleridir. Kulağımıza gelen bu haberlerin ardında faili belli ya da faili meçhul psikopatlar vardır.

Onun her dediğini yaptıkça seni daha fazla sömürür. Ondan korktukça üzerine daha fazla gelir. Dik durursan, güçlü olduğunu hissettirirsen senden çekinir. İlkel toplumlarda psikopat hegemonya sürerken ileri toplumlarda toplumun dışında kalırlar. Eğer keyfi uygulamalar, para hortumlamalar, hesapsız harcamalar varsa psikopatlar keyif sürüyor demektir. İnim inim inleyenlerin feryatları, çaresiz bakışlar, suskun diller varsa yine onlar dolaşıyordur. Çalacak kapı yoksa, gerçekler çarpıtılıyorsa, yalan sıradanlaşmışsa onlar hüküm sürüyordur. Psikopatın hakkı takdir değil tekdirdir (uyarı, azarlama).


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Adres

Yunus Emre Caddesi No:43

Kanal Boyu/Eski Kapalı Spor Salonu Karşısı

Battal Gazi 44300

Malatya

  • Facebook App simgesi
  • Instagram klasik

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 8.30-18.00

İrtibat Numaraları

0422 321 22 11

0530 643 10 14

 

ankapsikiyatri@aol.com

2014 © her hakkı mahfuzdur. Anka Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi