Her insanın yemek yiyişi farklıdırBu sözü psikolojik açıdan kullanıyorum. “Yemek” gündelik hayatı yaşam tarzını ve karşılaştığımız sorunları; “tarz” da bu hayatta karşılaştığımız problemlere yaklaşım tavrımızı temsil etmektedir. Bazı insan vardır gıdaları sıvı olarak almak ister. Yemeği çiğnemeği istemediği gibi problemle uğraşmak istemez. Yemek sıvı değilse almaz. Sorun çözüm içermiyorsa görmezden gelebilir, onu yok sayabilir. Başkalarının etkisi altında kalabilir. Kendi başlarına karar vermekte zorlanabilir. Bazı insanlar sıvı gıda da yumuşak gıdalarda alır yemeği çiğnemeyi tercih edebilir. Bu insanlar bazen hafif problemlerle uğraşmayı tercih edebilir. Ama hemen sıkılabilir, pes edebilir. Mümkünse karşılarına problem gelmesini istemezler. Hemen pes edebilirler. Bazı insanlar katı sindirimi zor olanları tercih edebilirler. Nerede bir zorluk var çözmeye çalışır. İnsanlarda onlara problemi getirebilir. Ev içerisinde ona danışılır, akrabalar arasında öne çıkabilir.

Hep aynı tür yemek iyi olmaz. Hep zor meseleleri aynı kişiye verirsek bir gün zorlanabilir. Hep sıvı yiyen biri bir gün zorlukla karşılaşınca hazmedemezse hastalanabilir. Psikolojisi bozulabilir. Yaşın da etkisi vardır. Yenidoğan bebeğe önce süt verilir. Sonra ek gıdalar çorba, püre yoğurt verilir. Dişleri çıkınca başka katı gıdalarda yiyebilir. Aynı zamanda çocuğa vitamin, protein vermek gerekir. Benzer şekilde çocuğa anne baba önce daha kolay problemleri çözdürmeli yani sorumluluk vermeli. Sonra ihtiyaç halinde yardımcı olmaya çalışmalıdır. Koruyucu anne babaların çocukları en küçük zorlanmalarda kaygı depresyon yaşayabilirler. Böyle anne babalar farkında olmadan çocuğu zayıf psikoloji ile yetiştirmektedirler. Çok sert gıdalar verirse çocuk yine problem yaşayabilir. Bu kez de yardımcı olmalı. Zor anımda anne babam yanında diyebilir. Özgüvenli yetişebilir.

Uzmanlar tok olmak için yemeği iyi sindirmeyi öneriyorlar. Hızlı yemek tavsiye edilmemektedir. Benzer şeklide karşılaştığımız problemlere hemen atılmak yerine analiz etmek daha sağlıklı bir yaklaşım olabilir. Burada plan kurmak, meselenin zor ve kolay taraflarını düşünmek yararlı bir yaklaşım olabilir. Yine çözüm adına gerekli malzemeleri temin etmek hazırlık aşaması olabilir. Tok karna başka bir yemek hazmı zorlaştırır. Elimizde bir problem varsa önce onu çözmek diğerini ertelemek zihinsel olarak da sindirimi kolaylaştırır. Yoksa zihin zorlanır, hazımsızlık yaşayabilir ve rahatsızlanabilir.

Beraber yemek tek yemekten daha keyiflidir. Çocuklar akranlarının yanında daha iyi yiyebilirler. Zorlandığımız sorunlarımızda da yakınlarımızdan yardım alabiliriz. Mide rahatsızlığı yaşadığımızda mide doktoruna başvurduğumuz gibi zihin-kafa-psikoloji-moral rahatsızlığında da psikoloji uzmanına gelebiliriz.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square