Empati yokluğu


Empati kendini karşıdaki insanın yerine koymaktır. Ben onun yerinde olsaydım ne hissederdim? Bu açıdan muhatabın duygularını anlamaya çalışmaktır. Böylece ona kaba değil kibar davranacaksın. Onun gibi hissedemeyebilirsin, onun yerine kendine koyamayabilirsin ama en azından ne hissettiğini anlamaya çalışabilirsin. Bu bakış açısı sosyal hayatta insanlarla aramızın daha iyi olmasını sağlayacaktır. İletişim becerilerimizin gelişmesini sağlayacaktır.

Empatinin yokluğu karşıdaki insanın duygularını hiçe saymaktır. Psikopatlarda ve başka bazı kişilik bozukluklarında empati yoktur. Belki d


e bu nedenle karşıdakini ezerler. Empati aslında her insanda olması beklenen bir özelliktir. Empatinin olmaması normal bir duygu değildir. Duygusuz, hissiz insanlarda bu özellik yoktur. Çocukken yeterince sevilmemiş kişilerde empati olmayabilir. Erişkinlikte bu insanlar acımasız olabilir. Ayrıca psikolojik rahatsızlık yaşayan insanlarda empati bozulabilir. Yoğun kaygı, endişe ve depresyon yaşayan insanlar kendi durumları nedeniyle empati kaybı yaşayabilirler. Empatinin aşırı olması da kırılganlığı getirebilir.

Gündelik yaşamda yapacağımız gözlemlerde empatinin önemini anlayabiliriz. Sürekli etkileşim halinde olduğumuz insanların sevinçlerini paylaşabiliriz. Ama empati özellikle olumsuz duyguların fark edilmesinde kullanılan bir terim olabilir. İşini yetiştiremeyen bir arkadaşımıza yardım etmemek empati yokluğu olabilir. Ama onun heyecan ve telaşını anlamaya çalıştığımızda ona yardım etmek için harekete geçebiliriz. Etrafımızdaki insanların bize karşı duyarsız olduklarını fark ettiğimizde onda bir problem olduğunu söyleyebiliriz. Bu eşler, çocuklar, arkadaş veya herhangi bir insan için söylenebilir. Kendi dünyasında yaşayan etrafla ilgilenmeyen bir kişinin empatisi yoktur. Zor durumda olduğumuzu göremiyorsa onun da psikolojisi normal değildir. Bu onun da bir sorunu olduğunu düşündürebilir. En basit ifadeyle o anda zihnini meşgul eden bir konu vardır. Zihnindeki mesele onun canını sıkan biri olabilir. Canının çektiği yapmak istediği bir bağımlılık da olabilir. Bağımlı insanların da empatisi bozulabilir. Seninle ilgilenen bir kişi bu ilgiyi kestiyse bağımlılık aklının bir köşesinde olabilir. Çünkü bağımlı kişilerin zihni o nesne, madde ya da alışkanlıkla meşguldur. Bağımlılık empatinin oluşmasına engel teşkil edebilir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square