Dürtü


Dürtmek kelimesini günlük dilde kullanıyoruz, daha doğrusu yapıyoruz. Birini dürtmek genelde çaktırmadan yaptığı bir hatadan dolayı uyarmak ya da hadi gidelim anlamında verdiğimiz uyarıdır. Dürtü kelimesinde insanın içinden verilen bir dürtme eylemi vardır. Az önceki örnekte olduğu gibi yanımızdaki kişiyi dürttüğümüzde ya da o bizi dürttüğünde isterse onu yaparız isterse yapmayız. Bazen istemeden yaparız. Bu kararı verdiren çok etken olabilir. Yanımızdakinin kim olduğu uyaranın bizim için anlamı. Doğru olduğunu tasdik edersek yapabiliriz. Anne babamız ise ya da eşimiz ise yapmak zorunda hissedebiliriz yoksa yapmayabiliriz. Dik başlıysak yapmaya devam edebiliriz uysal ise hemen oradan kalkabiliriz ya da yapmakta olduğumuzdan vazgeçebiliriz.

İnsanın bünyesinde dürtüler vardır. Aslında acıktığımızda yemek açlık dürtüsüne verdiğimiz bir yanıttır. Benzer şekilde su içmek ya da tuvalete gitmek de dürtülerin sonucudur. Dürtünün amacı doyumdur. İhtiyacının giderilmesidir. Ama daha karmaşık olan dürtüler de bulunmaktadır. Öfke ve cinsellik bunlara örnek verilebilir. Bize göre hata yaptığını düşündüğümüz bir davranışa öfke tepkisi verebiliriz. Öfke içsel bir zorlama tetikleme şeklinde zihnimize ulaşmış ve bizde o anda tepki kararını uygulamış oluyoruz. O anda öfke duygusu doyurulmuştur. Ama çoğunlukla pişmanlıklarla sonuçlanabilir. İnsanlarla aramızın bozulmasına, eşimizle küsmemize belki işten ayrılmamıza bile yol açabilir. Dürtünün bir özelliği yoğun olmasıdır. Bu yoğunluğun şiddeti dürtü doyurulmadı sürece artar. Vesvese takıntı hastalığı bunun gibi bir şey. Elinin kirli olduğu dürtüsü-düşüncesi aklına geldiğinde eğer temiz olduğu halde yıkamaya devam edersen hastalık pekişir, güçlenir. Tedavisi zorlaşır.Cinsellik dürtüsünü başlatan bir ses, görüntü ya da hayal şeklinde uyaran alınabilir. Bu istek çeşitli şekillerde yönetilebilir. Kültürel ve ahlaki değerler, dini inançlar bu dürtüye vereceğimiz yanıtı belirleyebilir. Ayıp, günah, uygun-etik değil gibi inançlar kişide daha güçlüyse cinsel dürtüyü kontrol etmeye çalışabilir ve bunu yeri ve zamanı geldiğinde uygun şekilde karşılamaya çalışabilir.

Dürtü çeşitlendirebilir. Mağazada çok beğenilen pahalı bir eşyayı alabiliriz. Daha sonra ödeme konusunda güçlük yaşayabiliriz. Yakınımızdan eleştiri alabiliriz. Bu insanın alış veriş alandaki dürtüsünün zayıf olduğu söylenebilir. Bu konuda zafiyetim var diyebilir. Bazı insanlar yeme dürtüsünü, bazıları başka dürtülerini kontrol etmekte zorlanabilirler. Aslında belki bütün bağımlılıklar bu dürtülerin eseridir. Alkol alma dürtüsü sonra alkol alımını kontrol edememe sonra her gün alma sonra almayınca rahatsızlanma. Madde bağımlılığı, alış veriş bağımlılığı, cinsel bağımlılıklar, oyun-kumar bağımlılığı…


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square