Birlikte yaşama kültürü

Birlikte yaşamak insan olmanın gereğidir. Evde yalnız olsan bile dışarıda bir şekilde mutlaka bir araya geliyorsun. Öğrenciysen yurtta ya da evde arkadaşlarında; evde eşinle çocuklarınla, anne baban kardeşlerinle, ya da başka akrabalarınla yaşamak zorundasın. Birlikte yaşama kültürünün zamanla azaldığını biliyoruz. Amerika’da çocuklar 18 yaşına varınca kendi istekleriyle ya da anne babasının isteği ile ayrı ev tutabiliyorlar. Çocuklar da ebeveynlerinden boşanabiliyor. Doğu toplumlarında bu kültür daha sağlam olmakla beraber giderek zorlaşmaktadır.

Birlikte yaşama kültürünün çok yönü olduğunu söyleyebiliriz. En azından bunun devam etmesi için karşılıklı birbirine muhtaç olmak var. Çocuk okulu bitirinceye kadar anne babasına ve paralarına muhtaç. Bu yüzden bazı şeyleri alttan alabiliyor. Anne çalışmıyorsa babaya muhtaç o da sabretmeye çalışıyor. Baba ihtiyaçları karşılanıyor yemeği ütüsü temizliği yapılıyor bu yüzden muhtaç. Ama bizim bahsettiğimiz farklı. Birbirine katlanarak yaşama devam etmeyi öğrenme. Bunun için özgürlükleri kısıtlamak ve belli kuralları uygulamak zorunlu. Aynı odada kalmak zorunda olan iki arkadaş ya da kardeş düşünelim. Biri gece çalışmayı diğeri gündüz çalışmayı tercih ediyorsa ortak bir noktada buluşmazlarsa sorun çıkabilir. Bunun için saat 23 de ışıklar sönecek kuralı konabilir. Yurtlarda da bu kurallar konuluyor. Böyle kalabalık yerlerde kural olmazsa düzensizlik olur.

Bunun için bir otorite ve bu otoriteyi kabul edecek irade gerekli. Ben kabul etmiyorum o kim oluyor ki bana karışıyor dendiğinde anlaşmazlıklar baş göstermeye başlar. Belki kurallar konusunda çok katı olmamak gerekli. Ayrıca kurallarla ilgili kararlar beraber alınabilir. Gerekirse caydırıcı olması için para cezası, temizlik cezası gibi küçük cezalar uygulanabilir. Belki ödüllendirmeler de yapılabilir. Ortak geziye gitmeler, yemek yemeler yapılabilir.

Birlikte yaşama kültürü aile dışında da olabilir. İş arkadaşlarıyla beraber olabilir. Burada da sorumlulukları ve masrafları paylaşma itirazları azaltabilir. Periyodik aralıklarla birlikte görüşmek, sorun çıkabilecek alanları önceden kestirmek ve çözüm amaçlı konuşmak sorunları en aza indirebilir. Birbirini tolere etme yine önemli bir diğer nokta. Hemen kızıp karar verme yerine iletişime geçmek yanlış anlamaların önüne geçebilir. Herkes farklı bir renktir ve bu renklerin uyum içinde bir araya gelmesi seyrine doyum olmayan mozaik ve güçlü bir enerji ortaya çıkarır.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square