Ben-sen, ben-o

Bu başlık gündelik hayatta karşılaştığımız insanlarla olan konuşma tarzımızı-tavrımızı tanımlamaktadır. Ben-sen samimi iki kişinin konuşmasıdır. Birbirlerini kandırmaya çalışmaz. Birbirini anlamaya çalışır. Dürüst bir diyalog çerçevesinde her şey ilerler. Bazı noktalarda aynı düşünmeye biliriz. Ama bu birbirimize hakaret etmemiz anlamına gelmez. Çünkü ben-sen de her an, her zaman birbirimizin yüzüne bakmamız gerekebilir. Dahası kendime yakıştırmadığım için sana iyi davranırım. Çünkü ben iyi bir insanım. İçimde nefret, öfke, düşmanlık değil; yardımseverlik, yakınlık ve merhamet, affedici olma özelliklerini taşıyorum.

Ben-o tarzı konuşmada karşımızdaki insanla aramıza mesafe koyarız. Onu kandırmaya çalışabiliriz. Saklamaya çalıştıklarımız olabilir. Onu kandırmaya çalıştığımı ona tuzak kurduğumu anlamasın. İşim şimdi görülsün sonrası önemli değil. Ya da beni kandırmasın çeksin gitsin. Ben-o konuşmalarında karşımızda tanıdığımız ya da tanımadığımız birisinin olması fark etmez. Aileden, akrabadan biri de olsa ilk defa gördüğümüz biri de olsa yine mesafeli olabiliriz. Hatta tanıdıklarımıza daha mesafeli olabiliriz. Yalan söylediğimi, dürüst olmadığımı anlamasın. Ondan uzak durayım. Tanımadığın biri zaten seni bilmiyor. Yabancıya daha yakın olabilir. Ben-o konuşmalarında kişinin kendine güveni daha azdır. Daha korkak olabilir.

Yurtdışında bulunduğum kısa bir zaman diliminde şehirlerarası yolculuk yaparken çok kısa zaman dilimlerinde insanların birbirine bu kadar sıcak davranması dikkatimi çekmişti. Şimdi geriye dönük düşündüğümde bu konuşmaların ben-sen olduğunu anlayabiliyorum. Bizim memlekette de aslında anne ve baba yaşlarındaki insanlarla daha samimi konuşabiliriz. Ama biraz daha genç bizim yaşlardaki insanlarla konuştuğumuzda bu diyalogun daha ben-o ilişkisi olduğunu söyleyebilirim. Anne ve babalarımız daha açık, bizim nesil daha kapalıyız bence. Ben de tanımadığım biriyle ilk kez karşılaşınca çekiniyorum. Acaba bana bir kötülüğü olur mu? Beni kullanmaya çalışır mı? Beni kandırır mı? Sorularını düşünüyorum. Bu aynı zamanda kendine karşı da güvensizliktir. Tabii böyle davranmamızda yaşadıklarımızda etkili olmuştur. İnsanlardan iftira gördüysen insanlara mesafeli yaklaşırsın. Sürekli kandırmaca olaylarına şahit oluyorsan insanlara mesafeli yaklaşırsın. Bizim memlekette turistlerin suiistimal edildiğini sık duyuyoruz.

Daha medeni toplumlarda ben-sen diyalogunun daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Bu ilk gördüğün kişiye sırlarını vereceğin anlamına gelmez. Onu anlamaya çalışmak amacımız olabilir. Belki bir daha görmeyeceğiz belki de dostluğun bir başlangıcı olabilir. Ama en azından hoş bir seda bırakmak bizi de iyi hissettirir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Adres

Yunus Emre Caddesi No:43

Kanal Boyu/Eski Kapalı Spor Salonu Karşısı

Battal Gazi 44300

Malatya

  • Facebook App simgesi
  • Instagram klasik

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 8.30-18.00

İrtibat Numaraları

0422 321 22 11

0530 643 10 14

 

ankapsikiyatri@aol.com

2014 © her hakkı mahfuzdur. Anka Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi