Ataerkil kültür

Vaka 1: Yirmili yaşlarda bir kız çocuğu annesiydi. Ağır bir depresyonu vardı. Eşinden memnundu. Ama kayınvalidesi onu çok üzüyordu. Aynı evde yaşıyorlardı. Ona çok karıştığından şikâyetçiydi. Dışarı çıkacağı zaman izin alması gerekiyordu. Onunla tartıştığında kayın validesi sinir krizleri geçiriyor ve bayılıyordu. Bu nedenle ona bir şey söyleyemiyordu. İçine attıkça depresyonu artıyordu. İyi bir anne olamadığını, yaşamayı hak etmediğini düşünüyordu. Neredeyse yıllardır gülmüyordu. Bu birinci sınıfa giden kızının da dikkatini çekmişti. Tek istediği annesinin gülmesiydi. Bu durum küçük kızın da psikolojisini bozuyordu. Anne hasta, kız hasta olan küçük ailede beyefendi de mutlu olamazdı. O da iş saatlerinden, annesine bir şey diyememekten şikâyetçiydi. İki arada bir derede kalıyordu. Ataerkil kültürün yan etkisini yaşıyordu.

Vaka 2: Karı koca boşanma aşamasında geldiler. Kadın eşinin kendisi ve ailesiyle ilgilenmediğinden şikâyetçiydi. Adam eşine kayın validesine bırakıyor yukarı çıkmıyor sonra gelip alıyordu. Kadın da sık sık annesine gitmek istiyordu. Adam da kadının kendi ailesiyle vakit geçirmediğinden yakınıyordu. Adam sessiz sakin içe dönük bir yapısı vardı. Çok sosyal değildi. Fesat bir insan da değildi. Kötü alışkanlıkları yoktu. Takip ettiği birkaç iş vardı. Kadın da çalışıyordu. Belki kendi hallerine bıraksalar daha iyi olacaklardı. Ama aileler söz konusu olunca işler daha karışık hale geliyordu. Kendi ailelerinden tam kopamadıkları için çekirdek aile olmakta zorlanıyorlardı. Aslında anlaşamamalarının belki de en büyük nedeni buydu. Ataerkil aile yapısı bu eşleri ve çocuklarına yan etki yapıyordu.

Vaka 3: Yeni evli genç bir bayandı. Babasının evinden geliyordu. Bir süredir eşinden ayrıydı. Sadece birkaç ay dayanabilmişti. Aslında hemen evlenmeyi düşünmüyordu. Ama araya tanıdıklar girmişti. Erkek istekliydi. O da kabul etmişti. Erkek babasının olmadığını annesine ve kardeşine bakmak zorunda olduğunu söylemişti. Kadın kabul etmişti. Sorunlar kına gecesinden önce başladı. Teyze, abla enişte düzeyinde anlaşmazlıklar baş göstermişti. Düğün olmuştu. Ama sorunlar devam etmişti. Kadın adamın kendi ailesini bırakamamasından şikâyetçiydi. Kadın hem eşiyle hem de onun ailesiyle arasını iyi yapmalıydı. Kayınvalidesi ve görümcesi ile arası iyi olmayınca eşiyle de arası bozuluyordu. Hayat adına o kadar tecrübeli olmayabilir. Eşi dışında eşinin ailesiyle de iyi geçinme yükünü şimdilik kaldıramayabilir. Ama ataerkil kültür şimdilik buna müsaade etmiyordu. Aynı kültür adamın basının evine giden karısını aramasına da mani oluyordu. Boşanacaklardı.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square