Sağlam vücut sağlam kafada bulunur

Atatürk’ün söylediği bu sözün aslı “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. Burada spor yapmanın önemi üzerinde durulmaktadır. Fakat bizim bu başlığımızda sağlam vücudun psikolojik olarak rahat-sağlam kafada bulunduğunu vurgulamaktadır. Çünkü psikolojik sıkıntılar yaşayan insanları bedenleri de bundan nasibini alıyor. Gergin bir gün sonrası geçmeyen bir ağrısı yaşadığımız olur. Zor günler geçirdiğimizde bağırsak alışkanlıklarımız değişebilir. Günlerce iştahsızlık, hazımsızlık, karın şişliği, karın ağrısı yaşayabiliriz. Ve çok sayıda doktora defalarca gitsek, endoskobi yaptırsak, bağırsak mide ilaçları kullansak da rahatlamayız. Çünkü sorun zihindeki sıkıntıdadır. Ne zaman ki sorunlar çözülür psikolojik olarak rahatladığımız da bağırsaklardaki rahatsızlığımızda çözülebilir.

Moralsiz olduğumuzda kendimize bakmayı bırakabiliriz. Diyet, spor yapıyorsak vazgeçebiliriz. Beslenmemize dikkat etmeyebiliriz. Bu durum halsizliğimizi artırabilir. Hem psikolojik hem de bedensel sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Tersine neşeli olduğumuzda kendimiz için başka ne yapabiliriz. Spor salonuna gidelim, gezmeye çıkalım, yediklerimize dikkat edelim deriz. Doğurgan bir döngüye girer birçok problemin yanı sıra bedensel olarak da daha iyi olduğumuzu fark edebiliriz.

Psikolojik olarak iyi olmayan insanlar yoğun-güçlü duygularını kontrol etmekte zorlanabilir. Sinirlendiğinde öfkesini kendisine, bedenine döndürebilir. Kalıcı yaralanmalara yol açabilir. Sonrasında pişman olsa da yaranın iyileşmesi mümkün olmayabilir. Sıkıntı karşısında sigara içme miktarımız artabilir. Bir paketten birkaç pakete çıkan sigara beraberinde iştahsızlık, öksürük, enfeksiyonları getirebilir. Çok zayıflamamıza yol açabilir. Hele bunalma zamanında alkole ya da başka maddelere de eğilim varsa sağlık daha da olumsuz etkilenebilir. Alkol yine iştahsızlığa, uyku problemlerine, karaciğer harabiyetine, kansızlığa yol açabilir. Başka maddeler yine bulaşıcı enfeksiyonlara ve daha başka mikroplara vücudu zayıf hale getirebilir. Ya da stres karşısında kendimizi yemeye veriyorsak o zaman obezite problemleri, tansiyon, karaciğer yağlanması, fizik tedavi-ortopedi rahatsızlıkları yaşayabiliriz.

Psikolojisi zayıf olan insanlar hayatta karşılaştıkları küçük problemler karşısında umutsuzluğa düşebildikleri gibi küçük bir bedensel şikayet karşısında da yoğun panik yaşayabilirler. Benim halim ne olacak, kötü bir hastalığa yakalandım, kanser oldum şeklinde vehimlere kapılabilirler. Hatta teşhis korkusuyla (doktor bana kanser olduğumu söyleyecek korkusuyla) hastaneye bile gitmekten korkabilir. Psikolojisi ve bedeni iyice kötüleşebilir. Halbuki yaşadığı herkesin yaşayabileceği ağrı, yanma, uyuşma, nefes sıklaşması olabilir. O bu şikayetlerini büyüttükçe kısır bir döngüye girer ve iyileşmesi gerçekten zorlaşır. Bedensel sağlımız için de psikolojimiz sağlam olmalı. Sağlam vücut sağlam kafada bulunur.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square