Ruhsal enerji

Ruhsal enerji bizim yaşam enerjimiz ve psikolojik gücümüzdür. Sürekli devir daim eder. Hareket halindedir. İnsan canlı-cansız çevresiyle sürekli etkileşim halinde olduğu için enerji alış verişi yapar. Bazen günlük hayatta ondan negatif bir enerji aldım, pozitif bir enerji aldım şeklinde konuşmalarımız olabiliyor. Bizi neşelendiren, hareketlendiren şeyler pozitif enerji verirken moralimizi bozan, üzen, korkutan ve kızdıran şeyler de negatif enerji verebilir. Acıktığımızda, uykusuz kaldığımızda halsiz olabiliriz. Uygun miktarda yemek yediğimizde ve uykumuzu aldığımızda bedensel olarak enerji alırız. Benzer şeklide ruhsal enerjiyi arttıran etkinlikler olabilir. Müzik dinleme, kitap okumak, geziye çıkmak, film seyretmek, gibi hobilerimizin yanı sıra sevdiğimiz insanlarla görüşmek, sevdiğimiz işi yapmak da bizim ruhsal enerjimizi takviye eder. Depresyon gibi ruhsal enerjinin azaldığı durumlarda bu etkinlikleri yapmak istemiyoruz. Yapamayınca ruhsal enerji şarj edilemiyor.

Ruhsal enerjimiz aynı zamanda inancımız ve motivasyonumuzdur. Bazı insanlar o kadar inanır ki etrafındaki insanları da inandırırlar. İşte bu insanların yüksek ruhsal enerjileri ile etrafındaki diğer insanlara enerji takviye ettiklerini ve onları da hareketlendirdiklerini söyleyebiliriz. Bu açıdan liderlerin yüksek ruhsal enerjiye sahip olduklarını ve bu yüksek ruhsal enerjisinin kaynağının yüksek inançları olduğu ifade edilebilir. Yani zihinsel bir durum olan ruhsal enerji yine zihinsel bir durum olan inançtan beslenmektedir. Onlar kendi yollarının doğru, kendilerinin haklı olduğunu düşünüyorlar ve yaşadıkları olumsuz olaylar enerjilerini tüketmiyor. Ruhsal enerji kendi cinsiyle şarj edilebilir. Bedensel enerji için meyve ve sebze gibi bitkisel gıdalar ile et, süt yumurta gibi hayvansal gıdaları alıyoruz. Bunlar bedenimizin yapı taşları oluyor. Zihinsel gıdalarda duygular ve düşüncelerdir-fikirlerdir. Biz bu enerjilerle hareket ederiz. Hareketlerimiz bizi motive ettikçe aynı yolda yürümeye devam ederiz. Karşılaştığımız zorlukları da yine enerjimizin kaynakları ile aşmaya çalışırız.

Burada ruhsal enerjiyi motive eden unsurlar farklı olabilir. Kimi için para, kimi için makam motivasyon kaynağı olurken bir başkası için insanlara faydalı olmak; Rabbinin rızasını almak olabilir. Ruhumuzu hangi düşünceler besliyorsa akacağı mecra da orası olacaktır. Güzel duygu ve düşünceler güzel sona (akıbet); kötü duygu ve düşünceler kötü sona akar. Ruhunun yapı taşları iyiliklerle yapılmışsa iyi bir yere; kötülüklerle inşa edilmiş ise kötü bir yere döner. İnsan kendi sonunu yavaş yavaş kendi eliyle yapar.


*Not: Daha önce psikiyatrinin ruha değil zihne baktığını yazmıştık. Kitaplarda genelde “ruhsal enerji” ifadesi kullanıldığı için tercih edilmiştir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square