Psikolojik olarak kaç ayarız?

Bir malın kaliteli olup olmadığını aslında aldıktan kullandıktan sonra anlarız. Hemen bozulursa kaliteli değildir. Uzun zaman kullandığımız halde hala sağlamsa aldığımız malla iftihar ederiz. Altını kaç ayar olduğunu anlamak içinde mihenk taşına vururlarmış ki kaç ayar olduğu belli olsun. Taş dedim de aklıma geldi. Eskiden bazı tekkelerde talebeyi almak için sabaha kadar kapının yanında bulunan taş bir mekanda oturturlarmış. Eğer talebe adayı o imtihanı geçerse kabul ederlermiş. Ama sıkılır o taşın üzerinde sabaha kadar oturamazsa kabul etmezlermiş. Bir nevi ayarını test ediyorlar. Günümüzde de deneme süresi veriliyor. Test ediliyor. Modern ayar sisteminin adı bu herhalde.

Araba sanayinde çarpmaya karşı arabaların dayanıklılığını test ederken sert zeminlere çarptırıyorlar. Bu örnekler çoğaltılabilir. Neyse konumuz psikoloji. Bazı mesleklerde işe başlarken psikolojiden sağlam raporu isteniyor. Kişi psikiyatriye geliyor bir görüşme bir test karar verilmeye çalışılıyor. Psikolojik açıdan sağlam raporu alıyor. Halihazırda işini yapmasına engel teşkil edecek psikolojik rahatsızlık olup olmadığı araştırılıyor. Dolayısıyla mümkün olduğunca olumsuz rapor çıkmıyor. Benzer şekilde silah ruhsatı alacak kişiler, silahlı güvenlik görevlileri psikolojik açıdan silah kullanmalarında bir sakınca olup olmadığı değerlendiriliyor. Bu kararları vermek kolay değil. Dahiliye gibi kan değerlerine bakıp ya da bir film çekip sen sağlamsın diyemiyoruz. Kardiyoloji bazen kalbin normal olup olmadığını anlamak için holter takıyor, efor testi yaptırıyor. Holterle belli süre kalbi takip ediyor. Bir nevi kalbi gözlemlemiş oluyor. Eforla koşturuyor. Zorluyor. Aslında benzer şeklide bir insanın da psikolojik açıdan sağlam olup olmadığına karar vermek için en azından belli bir süre gözlemlemek ve hatta onu zorlamak gerekir.

Günlük hayatta birçok alanda sınavlar yapılıyor. Bu sınavlara göre öğrenciler sınavdan geçiyor ya da kalıyor. Bu da aslında bir zorlamadır. Daha iyi, en iyi öğrenciyle zayıf öğrenci böyle ayrılmaya çalıştırılıyor. Buna göre öğrencinin o işi yapıp yapamayacağına karar veriliyor. Yetersiz görülürse geçemiyor. Hiç sınav yapılmadan gözlemlemeden, zorlamadan soru sorulmadan nasıl anlaşılabilir ki? Benzer şekilde de bir insanın psikolojik açıdan kaç ayar olduğu kişinin karşılaştığı zorluklar karşısında nasıl tepki verdiği ile değerlendirilebilir. En küçük bir ters giden olayda kaygı, korku, heyecan yaşayan, veya çökkünlüğe giren veya öfkesine hakim olamayan kişinin bu açılardan çok sağlam olmadığı anlaşılabilir. Tabii ki bu davranışların tekrarlayıcı olması karar vermek için önemlidir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square