Psikolojik analiz (psikoanaliz)


Psikolojik analiz zihnin, düşüncelerin analizidir. Bir başka ifadeyle davranışların altında yatan zihinsel sürekleri incelemektir. (Dikkat çekici) bir davranış karşısında bunun nedenlerini anlamaya çalışmaktır. Ortaya koyduğumuz davranışları bazen bizde neden böyle yaptığımız farkında olmayabiliriz. Bazen yaptığımız bir davranış öğrenilmiş olabilir. Anne, babadan hatta dayı, amca, teyze, haladan öğrenilebilir. Bazen öğretmenden üniversite de hocadan öğrenilmiş olabilir. Bazen işyerinde ustadan, ustabaşından, şeften, patrondan öğrenilmiş olabilir. Bazen televizyonda bir sahneden veya gündelik yaşamda karşılaştığımız başka bir kişiden öğrenmiş olabiliriz. Futbola düşkün olan biri Messi ve Ronaldo’yu hayranlıkla izleyebilir. Maçta onları taklit etmeye çalışabilir. Hatta bazen hareketi yaptıktan sonra fark eder ve mutlu olur.

Psikolojide, zihinde analiz etmeye çalıştığımız zihnin karmaşık durumlarıdır. Bir insanın zihni ne kadar berrak ise zihni-psikolojisi o denli sağlıklıdır. Bilmiyorum hiç hayvan pazarında ya da kurban bayramında kesilen bir koyun keçi gördünüz mü? Eğer Urfalılar gibi ciğer seviyorsanız bakarsınız sağlıklı ciğer cam gibi parlaktır. Kalbimiz ne kadar kötü düşüncelerden arınmış ise o denli iyi kalpliyizdir. Kıskançlıklar, çekememezlikler, hile hurdalar kalbimizi kirletir, bulandırır. Zihnimiz ne kadar net problemler ne kadar çözülmüşse o kadar rahattır. Tersine yığın yığın sorunlar, problemler zihnimizi bir anlamda kirletir. Bu durumda başka kolay meseleleri de halletmekte zorlanırız. Bu durum bizde sinirlilik, unutkanlık, dalgınlık, uyku ve iştah problemlerine yol açabilir.Zihinde çözülmemiş her mesele düğüm haline gelebilir. Buna zihinsel komplex de diyebiliriz. Bu düğümlerin, komplexlerin sayısı ne kadar fazlaysa zihnimiz o kadar rahatsız demektir. Bazen bir mesele çok büyük düğüm olabilir. Bazen düğüm üstüne düğüm olabilir. Bazen bu düğüm başka düğümlere neden olur bazen de birbirinden ayrı olanlar olabilir. Bazen o an çözülmezse kronik (uzun süreli) hale gelebilir. Yıllar geçtiği halde o düğüm seni rahatsız eder. Bir gün gelir karşına çıkabilir.

İşte psikoanaliz dediğimiz durumda bu düğümleri çözmeye çalışıyoruz. Kişi sıkıntısını, gelme nedenini söyleyebilir. Bazen basit bir psikolojinin bedene vurması, bazen moralsizlik, bazen sinirlilik, unutkanlık bazen de uykusuzluk iştahsızlık başvuru nedeni olabilir. Ama kesin olan zihinde çözülemeyen bir problemin var olduğunu söyleyebiliriz. Bu düğüm bazen daha yüzeyde olabilir. Kişinin farkındalığı yüksektir. Daha çabuk bu düğümü fark edebilir ve beraberce üstesinden nasıl geleceğimizi konuşabiliriz. Ama bazen de derinlerdedir. Saklanmıştır. Aradan çok zaman geçtiği için üstünden çok olay geçmiştir. Bazen de kişi farkındadır ama bunu kabullenemeyeceği için bastırıyordur. Bilince çıkmasına izin vermiyordur. Gerçek o kadar ağır ve gizlidir ki kişi kendi kendine bile itiraf etmekte zorlanabilir. Okuduğum bir kitapta evli bir erkeğin gayri meşru bir ilişkiden korktuğu için yaşadığı kaygıyı anlatıyordu.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square