Psikolojik özerklikPsikolojik özerklik bireyin kendi kararlarını verebilme yeteneğidir. Bunun tersi bağımlılıktır. Kendi kararlarını veremeyen, her an başkasının onayına ihtiyaç duyan bir kişiliğin ortaya çıkmasına neden olur. Böyle bir kişi aynı zamanda sürekli bir kaygı ve korku hali yaşayabilir. Ayrılma durumlarında çökkünlük yaşayabilir. Yakınlarını bu noktalarda yorabilir. Kendisi için olumlu taraflarından daha çok olumsuz taraflarının olduğunu söyleyebiliriz. Annesi, babası, kardeşleri ve eşi gibi yakınları için de avantaj ve dezavantajları vardır. Bu tip kişiler onların neredeyse her dediğini yaparlar, onlara karşı gelmezler, onlardan habersiz iş yapmazlar. Fakat onların işini kolaylaştırma, yüklerini azaltma yerine onlara sorumluluk yükler ve ağırlıklarını arttırabilirler.

Bağımlı kişilerin en çok zorlandıkları noktalar ayrı kalmak zorunda olduklarında ortaya çıkar. Çocuk ilkokula başladığında annesinin sürekli yanında olmasını isteyebilir. Bu durum hem onu hem de annesini yorabilir. Okula devem etmesini olumsuz etkileyebilir. Aynı kişiler üniversiteyi kazandıklarında yine benzer sorunlar yaşayabilirler. Sık sık memlekete gelebilir. Ağlayabilir. Ailesini sürekli yanında isteyebilir. Bu durum üniversiteye alışmasını ve derslere çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Bu tip kişiler şehir dışında iş aramakta ve çalışmakta zorlanabilir. Evlendiklerinde farklı bir şehre gitmek istemeyebilir. Evlilik problemleri yaşayabilirler.

Bağlanma bazı noktalarda faydalı olabilir. Yanında aileni, eşini arkadaşının varlığını hissetmen kişiye iyi gelebilir. Hayatı ile ilgili önemli kararları alırken bu yakınlarına kişi danışabilir. Fakat burada bahsettiğimiz konu farklı. Bağımlı kişiler market gitmek, kıyafet almak, araba kullanmak gibi hayatın temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çekebilirler. Yine bu tip kişiler plan yapma, karar verme, inisiyatif-risk alma konusunda alabildiğine kaçıngandır. Bireysel özgürlük-özerklik alanında yeterli değildir. Bu durum onların aynı zamanda suiistimal edilmelerine yol açabilir. İstemediği şeyleri yapmak zorunda kalabilirler. Bu durum onların mutlu olmalarını büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square