Olgun psikoloji, Olgun insanBir insan tanıdım tanıştığıma çok memnun oldum. Daha önce uzaktan birkaç kez gördüm ismini duydum, kısa görüştüm. Sonra imkan oldu uzun tanıştım. Tabii bir insanı anlamak kolay değil. Hala da anladığımı söyleyemem. Ama gördüğüm yönleri oldu. Neredeyse herkes tarafından sevilen bir insan. Çünkü neredeyse herkese önem veriyor. Onlarla muhabbet etmeyi seviyor. Ve bu işi de iyi yapıyor. Hemen fark edebiliyor. Gireceği kapıyı anlıyor. Çoğu zamanda doğru yaklaştığını görüyorum. Küçüğünden büyüğüne, müdüründen müstahdemine, memurundan esnafına herkesle konuşabilen biri. Doğrusu psikolojik açıdan nadide olduğunu söyleyebilirim.

Bu kişiliğinde hangi faktörler etkili olmuş olabilir. Evvela iyi bir çocukluk geçirdiğini tahmin etmek zor değil. Annesi, babası, anneannesi, babaannesi ve her iki dedeleri, teyze, amca, dayı, hala gibi yakınları da belli ölçülerde etkili olmuş olabilir. Ara ara bahsettiğini hatırlıyorum. Tamamen yokluk içinde geçmemiş olması onun için bir avantaj. Anne ve baba tarafının farklı özelliklerde olması da ona ayrı bir zenginlik sağlamakta. Yetiştiği kültürü iyi benimsemiş olması onu ayrı bir özelliği.

Ondan gördüğüm birçok çarpıcı yön oldu. Kültürle ilgilenen bir insan olarak kültürün ne demek olduğunu ondan öğrendiğimi söyleyebilirim. Yetiştiği ortamı aile bağlarını, nenelerinin yaptığı yemekleri, yaş kuru gıdaları, tarla işlerini, ev işlerini o kadar benimsemiş ki. Dikkat çekici. Tüm bu saydıklarının kültür olduğunu öğrendim. Ve gerçekten karşılaştığım en kültürlü insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Nene ve dedelerinin Osmanlı kültürünü yaşamaları, anne ve babasının yeni ile eski arasında köprü olduğunu, anne tarafının daha elit baba tarafının daha muhafazakar olması bu dünyalardan haberdar olmasını sağlamış ve bunları sentezleyerek kendi seçimini yapmış. En avantajlı yönlerinden biri yetiştiği ortamda, ailesinde insanların birbirleri üzerinde baskıcı bir politika izlememesi olabilir. Yani katı gerçekleri, doğruları olan ve bunları tartışmasız çocuklarına kabul ettirmeye çalışan bir yapıda olmadıklarını anladım. Biraz da bu ortamın etkisiyle o zamanlar zor olmasına rağmen iyi bir üniversite ve sonrasında yurt dışı deneyimi onun yine zengin kültürüne önemli katkı sağlamış. Ama zaten o bir cevher ve işlenme imkânı bulmuş. Sonra siyasi zorluklar, yükselmesinin engellenmesi, geç verilen haklar ve sonra ortam biraz rahatlayınca yöneticilik.

Zaten yönetici olsa da olmasa da o insanları iyi idare eden biri. Psikolojilerini anlayan ve nabza göre şerbet veren, çözüm üreten biri. Ortamı yumuşatan ama gevşetmeyen; insanı motive eden ama hayalperest yapmayan bir yaklaşımı var.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square