Medeni insan psikolojiMedeni insanı gelişmiş insan olarak tanımlayalım. Medeniyet makam, mevki, zenginlik, unvan ile direk ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Dolaylı yollarla ilişkisi vardır. Ama demek istediğim bir insanın mevki, unvan sahibi olması onun medeni olduğu anlamına gelmez. Bir insanın çok okuması, kibar konuşması, farklı diller bilmesi de onun medeni olduğu anlamına gelmez. Bunların medenileşmeye katkısı olabilir. Güngörmüş deriz ya. Medeniyet yazara göre psikolojik gelişim ile ilişkili. Başka bir ifadeyle farklı fikirleri sindirebilen insan medeni insandır.

Medeni insan haddini bilen insandır. Başkasının hududuna girmeyen, ihlal etmeyen insandır. Medeni insan bugün ak dediğine yarın kara diyen insan değildir. Kanun, hukuk için işine gelince kabul eden, işine gelmeyince görmezden gelen değildir. Şık giyinmek, takım elbise giymek, köşklerde oturmak bir insanı medeni yapmaz. Medeni insan başkasını kandırma gereği duymaz. Kendi içinde tutarlıdır. Ayrıca taraftarının fazla olması da bir insanı medeni yapmaz. Sanatla uğraşanın medeni olması gerekir ama her uğraşanın medeni olduğu söylenemez. Kanun adamı medeni olmalıdır ama yine her kanun adamının medeni olduğu anlamına da gelmez.

Medeni insan okuyan ve düşünen insandır. Fikirlerini delillerle destekleyen, duygularıyla besleyen insandır. Medeni insan eğitim düzeyi ne olursa olsun zamanın tuzaklarının farkında olandır. Dün ne söylediyse bugün de benzer şeyler söyleyen insandır. Medeni insan her türlü insanla bir arayan gelmekten ve fikirlerini ifade etmekten çekinmeyen insandır. Yoksa kendi gibi olanları ziyaret eden kendi gibi olmayanlardan kaçan insan değildir. Medeni insan zaten zamana yön veren, çağına katkı yapan insandır. Yiyici takım değil üreten takımdır. Medeni insan cesurdur. Doğru bildiğini yapar. Güneş gibidir. Gece onu kapatsa da zaten gündüz onu tekrar doğuracaktır. Ya da o varsa zaten gün doğacaktır. Aslında medeni insan medeni olmayan insan için de bir sigortadır. Ona zarar gelmez. Ama medeni olmayan insana güven olmaz. Bugün sana zarar verir yarın bana. Çünkü bir kriteri, kanunu yoktur. Onun kanunu kanunsuzluktur. Kendi çıkarı, hevesi neyi gerektiriyorsa onu yapar. Medeni insanın akşamı gündüzünden daha aydınlıktır. Karanlık onun fikir, düşünce ve eylemlerinin beslendiği ve büyüdüğü zamanlardır. Ama medeni olmayan insanın gerçek yüzünün açığa çıktığı kin öfke ve nefretin; ve daha çok korkunun açığa çıktığı, arttığı zamanlardır gece. Medeni insanda sükun vakar varken; medeni olmayan insanda öfke korku ve gayri ciddi bir eda vardır.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square