Kendimizden kaçış ve kaybolan mutluluğumuz


Bizler ne kadar sağlıklıyız ki? Hangimiz insan olarak mükemmeliz? Ne kadar doğru davranıyoruz? İstemeden eşimize, çocuğumuza zarar verdiğimiz oluyor mu? Sonradan pişman oluyor muyuz bunun için? Çok zor geliyor demi? Aslında onu yapmak istememiştik. İlk başta niyetimiz o değildi. Çok geç oldu şimdi. Nasıl yaptıklarımı geri getireceğim? Kimse başka insanlara, hele ki yavrusuna asla zarar vermek istemez. Anne babalık bu dünyada insanın yaşayacağı en mükemmel duygulardan biriyken, neden oldu bunlar?

Pişmanlık en temel insanı duygulardan biridir. Yaşadıklarımızdan ders almak anlamında hepimiz bir yerde hatalarımızla yüzleşmek zorundayız. Hangimiz mükemmeliz ki? İnsan olmanın en temel gerekliliklerinden birisi de belki kusurlu olmaktır. Bu kusurlarımızla ne kadar barışığız? Ne kadar doğal kabul ediyoruz bunu? Kendimizi ne kadar kusurlu görüyoruz? Kabullendik mi kusurlu olduğumuzu? Yoksa çevreye karşı kendimizi mükemmel mi göstermeye çalışıyoruz? Kendi kusurumuzdan mı kaçıyoruz yoksa? İnsanlara karşı kendimizi mükemmel göstermeye çalışmak bir yerde bizim en büyük kusurumuz değil mi?

Affedebildik mi kendimizi? Yoksa başkalarını küçümseyerek kendi çaresizliğimizden mi intikam alıyoruz? Bu kaçışın sonu nereye?

Kendi kusurumuzu kabullenmek neden bizim için bu kadar zor? Kısacık hayatımızda neyin peşindeyiz ki? Gerçek şu ki kendi kusurlarını kabul eden bir insan başkalarının da kusurlu olabileceğini kabullenir. Onlara da anlayış gösterir. Merhametle yaklaşır herkese. Çünkü en fazla affetmek istediği yine kendisidir. Onun başkalarının hatalarına ayıracak zamanı yoktur da.

Bu dünyada insanın kendi yetersizliğini kabullenmesi, kendi kusuruyla yüzleşmesi en ağrılı süreçlerden birisidir belki de. Kendi içinde derin bir çaresizlik yaşayan insanoğlu iki türlü tepki verir. Kendi çaresizliğine karşı öfkelenir ve kendisi gibi kusurlu gördüğü insanları küçümseyerek, onlara eziyet eder. Bu şekilde kendi çaresizliğinden intikam almaya çalışır. Ya da kendi kusurunu kabullenerek, diğer insanlara da merhamet gösterir. Kendisine karşı merhamet etmeyen insan, tüm dünyayla savaş halindedir.İnsan kendi kusurunu kabullendikten sonra onunla yüzleşmeye çalışır. Hayatına ve kendisine ait bir şeyleri değiştirmeye, düzeltmeye başlar. Bir şeyleri değiştirmeye başlamak ancak bu aşamadan sonra mümkündür. Bunu kabullenmeden kimsenin yol alması mümkün değil. Herkesin kusurlu olduğu bir hayatta birazcık da kıymete değer bir davranış varsa o da bu kusuruyla yüzleşmektir. Bu açıdan bakılınca psikiyatriye müracaat edenler zannedildiği gibi kusurlu değil, belki de insanların en mükemmelidir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square