Her zaman, hiçbir zaman, asla


Yaptığım görüşmelerde hastaların her zaman, hiçbir zaman, asla gibi kelimeleri sık kullandıklarını fark ettim. Son olarak her zaman diyen bir hastamın aslında birkaç ayda biri kast ettiğini öğrendim. Bu aslında bir düşünce hatasını yansıtıyor olabilir. Siyah beyaz düşünce tarzı da diyebileceğimiz ya hep ya hiç düşünme biçimi. Bu düşünce tarzında ara tonlar yoktur. Siyah ve beyaz vardır. İyi ve kötü vardır. Bir isteği yerine getirildiğinde sen çok iyisin, bir isteği yerinde gelmediğinde sen çok kötüsün. Bir davranışın hoşuna gittiğinde seni yükseklere çıkarır bir davranışın hoşuna gitmediğinde seni yerin dibine geçirir kendince. Bu yaklaşım psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ve sürmesinde etkilidir. Bu bakış açısı değişmediği sürece tam bir iyileşmenin olması zordur. İnsanların iyi yönleri olduğu gibi kötü yönleri de olabilir. Hayatta aynı zamanda gri tonlarda vardır. Ve yoğunluk bu yöndedir. Sen insanları hep bölersen insanlar senden, sen kendinden rahatsız olursun.

Aslında toplumda ötekileştirme, ayrışmanın altında yatan düşüncenin de bu olduğunu söyleyebiliriz. Dindar-dindar olmayan, laik-laik olmayan, solcu-sağcı gibi sınıflamalar da bu kategorizasyonda, ayrımda, yatmaktadır. Halbuki insanda dindarlık da vardır. Ama dindar insanlarda bazen farklı davranabilir. Laik olduğunu söyleyen bazen buna ters düşen davranışlar sergileyebilir. Liberal bu fikrinden vazgeçebilir. Peki, hangisi doğru dersen demokrat derim! Her fikre açık olmak haklı olabileceğini düşünmek demokrat olmak en iyisi bu oluyor. İster Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Malatya spor ya da bir başkası hangi takımı tutarsak tutalım Türkiye maçı olunca onu tutarız. Aynen böylede hangi fikri savunursan savun önce demokrat olmalıyız. Karşıdakine en azından kendini ifade hakkı vermeliyiz. Kendini ifade etme hakkı temel haklardandır. Yoksa psikolojik rahatsızlıklar o za


man artabilir. İnsanlar neden sadece konuştuklarında bile rahatlarlar. Çünkü kendisine değer verilmiştir, güveni artmıştır. Enerjisini dışarı vermiştir.

Büyük lokma ye ama büyük konuşma sözü burada anlam kazanıyor. Asla gelmeyeceğim, yapmayacağım, hiçbir zaman olmayacak, her zaman böyle yapıyorsun demeden önce bir kez daha düşün. Her zaman derken yukarıdaki hastamız gibi birkaç ayda biri mi kastediyorsun yoksa başka mı? Ben artık kesin konuşmaktan alabildiğine kaçınıyorum. En sık kullandığım kelime “olabilir” oldu. Hatta bundan dolayı arkadaşım eleştiriyor. Ama ben halimden şimdilik memnunum.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square