Grup psikolojisi

Her grup kendini haklı görüyor. Kendi aralarında konuşuyorlar veya sesli düşünüyorlar.Grup 1: En doğru yol bizim yolumuz. Neden başkaları da bizi desteklemiyor. Zaten onlar yanlış yoldalar, sapıtmışlar. Üzerimize oynanan bu kadar oyunun onlar da birer parçası. Zavallılar. En ağır hakaretleri hak ediyorlar. İnsan başkalarının oyununa bu kadar gelir mi? Bunlarda kafa da yok herhalde. Diğerleri zaten belli. Geçmişten bu yana ne faydalarını gördük? Onlardan bize dost olmaz. Benim üzüldüğüm bunlarında onların yanında yer almaları. Bir de şöyle iyiyiz diyorlar. Ayıp ya! Bunlar sadece piyon. Bak biz neler yaptık. Buraları yeniden inşa ettik. Milletin karnını doyurduk. Orta yolu olduk. Hala nankörler ne iftiralar atıyorlar. Bunlar iflah olmaz.

Grup 2: Bunlar kendilerini sütten çıkmış ak kaşık zannediyorlar. Yaptıkları hangi kural ve kanunla açıklanabilir. Onlar için üzülüyoruz. Hâlbuki her şey çok daha iyi olabilirdi. Keşke böyle yapmasalardı. Kötüyü iyiye tercih ettiler. Kaybettiler. Kandırdılar. Ortalık karma karışık. Bize de aynı şeyleri yapmamız için baskı yaptılar. Ama biz onları yapamayız. Çünkü bu ideallerimize uygun değil. Söylediklerimize aykırı. İkiyüzlü davranamayız dediler. Dediklerinden de vazgeçmediler.

Her iki grup kendini haklı görüyor. Hadi gelin bir hakeme gidelim. Ama hakemi nasıl belirleyeceğiz. Taraf tutacaklar. Haksızlık yapacaklar. Nereden bileceğiz. Yine de her ikisine savunma hakkı verelim. Birinci grup geldi; “haklıyız” dediler. Delillerinizi getirin denildi. Onlar bizi kıskanıyor. Bizim yükselmemizi istemiyorlar. Bizim koltuğumuzda gözleri var dediler. Aha baksanıza yanı başımızdalar. Etrafımızdalar. Neredeyse her tarafımızı kuşatmışlar dediler. Tamam, öyle olsun dediler. Niyetlerinin kötü olduğunu nasıl anlayacağız dediler. Biz bunu biliyoruz, bunlar hain dediler. Tam anlamadık ama birde ikinci grubu dinleyelim dediler. Konuşacak kimse yok mu? Bulamadılar. Demek birinci grup haklı O zaman verin cezalarını.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square