Gerilime karşı geliştirilen içsel savuma mekanizmalarıGünlük hayatta karşılaştığız sorunlarda gerilir, kaygılanır ve öfkenebiliriz. Kişiliğimiz bu gerilimleri bir şekilde geliştirdiği çeşitli içsel savunma mekanizmalarıyla gidermeye çalışır. Eğer gelirim nedenini sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırabiliyorsak rahatlayabiliriz. Yoksa bunu uzun süre taşıyamayabiliriz. Benlik çeşitli şekillerde bu gerilimi kendi içinde çözmeye çalışır. Önce bastırmaya çalışabilir. Bu gerilim insanın içindedir o dışarı çıkmaya çalıştıkça kişi zihniyle bilinçli ya da değil onun dışarı çıkmasını engellemeye çalışır. Bu şağlıklı bir yol değildir ve üstüne binen en küçük bir gerilimde dışarı taşabilir. Gündelik yaşamda karşılaştığımız ve anlamlandırmakta zorlandığımız bazı davranışların nedeni bu olabilir. Bastırma yeterli gelmezse başka mekanizmalar devreye girebilir. Bu mekanizmalar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı insanlar ruhsal-psikolojik-zihinsel gerilimlerini bedenlerine döndürebilir (convert, konversiyon). Bunun anlamı ben, zihnim, psikolojim bu yükü kaldıramıyor. Taşıması için bedene yönlendiriyor. Kötü bir haber duyduğunda bayılan kişiler buna örnek verilebilir. Ayrıca bazen psikolojik felçler, konuşamama, yutkunamama yine bunlara örnektir.

Gerilime karşı geliştirilen içsel çözüm yollarından bir başkası akla uygunlaştırma-bahane bulma (rasyonalizasyon). Okula çoğu zaman geç gelen bir öğrencinin sular-elektrikler kesik olduğu için geç geldiğini söylemesi. Bunun bazen kendi kendine söyler bazen çevresine de söyler. İstediği kızı alamayan bir erkeğin zaten boyu kısaydı demesi gibi. Yine “Ayı üzüm bağına girmiş fakat eli üzüm salkımlarına yetişemediği için ekşidir diyerek çekip gitmiş” darbı meseli akla uygunlaştırma-bahane bulma mekanizmanın örneğidir. İnkar etme-yok sayma (denial) mekanizması sorunu görmezden gelerek gerilimi azaltmaya çalışmanın bir diğer yoludur. (Allah korusun) Oğlunu kaybeden bir annenin yok oğlum ölmedi, yaşıyor, seyahate gitti demesi. Hocanın geç geldiği için asistanlarla değil hemşirelerle konuşması asistanları yok sayma mekanizmasının bir diğer örneğidir. Patronuna kızamayan bir işçinin evde eşine kızması yansıtma mekanizması olarak tanımlanır.

Gerilime karşı geliştirilen bu mekanizmalar iş görmez-işe yaramaz-olgun ve uyuma yönelik olmayan mekanizmalar olarak tanımlanır. Her birinin ayrı bir psikolojik rahatsızlığa yol açma ihtimali bulunmaktadır. Tedavisinde görüşmelerde kişiye bu mekanizmaların farkına varması ve daha uygun yolarla baş etmeye çalışması üzerinde konuşulabilir. Diğer yandan sağlıklı-iş gören-olgun-uyuma yönelik mekanizmalar da bulunmaktadır. Arkadaşının sana karşı olan bir eleştirisine şakayla karşılık vermek olgun mekanizmalardan biridir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square