Duygu eksenli mi yaşayalım akıl eksenli mi?


Duygu eksenli mi yaşayalım akıl eksenli mi? hislerimize göre mi hareket edelim yoksa aklımıza göre mi? Hoşumuza giden yoldan mı gidelim yoksa mantığımızın ağır bastığını mı yapalım? Bu soruya ilk basamakta verilecek cevap elbette akıl olacaktır. Ama nereye kadar? Aklın baskın olduğu bir yaşam tarzında risklere daha az yer verilir. Heyecan daha az olur. Üzüntü daha az olabilir. Ama sevinç de çok olmayabilir. Akıl yörüngeli yaşamak daha temkinli olmayı gerektirir. Ama tadı tuzu az olan bir yemek yemeğe benzer. Tad alamadığın ama karnını doyduğu bir yemeğe benzer. Akla göre hareket edecek olursan yağlı olduğu için kebap yememen gerekir. Mideye zararlı olduğu için yanında acı yememelisin. Yemekten sonra şekerini çok yükselteceği için baklavayı yememen gerekir. O zaman damak tadının ne anlamı kaldı!

Yüksek ideallerin varsa bunu yapabilirsin. Dava insanıysan, dünyada keyif almak gibi bir niyetin yoksa böyle yaşayabilirsin. Zaten idealinin verdiği hazzı başka hiçbir şey vermez. Onun çilesi sana ayrı bir lezzet verir. Hayatın daha verimli olur. Hep çalışmakla geçer. Çevrende seni takdir eder. Performansını en azami seviyede kullanırsın. Tarihe iyi yönde iz bırakan insanlar hep böyle değil midir? Bu idealistler zannımca akıl eksenli yaşamıştır. Geçici heveslerini göz ardı edebilmişlerdir. Ama bunu


herkesin yapmasını beklemek gerçekçi değil.

Günümüzde durum nasıl? Anlık keyif ve heyecan eksenli bir hayat yaşadığımız ortada. Akıl göz ardı edilmiş olmasa da aklı yönlendiren heves ve istekler. Bu istekler sürekli olsa da hep bu eksende. Rahatım bozulmasın yönünde. Kısa yoldan zora girmeden nasıl yaşayabilirim. Çalışmadan başarıya nasıl ulaşabilirim. Zorlanacağı problem istemiyor nesil. Sabretmek, tahammül etmek artık daha zor. Hal böyle olunca duyguların yönlendirdiği bir insan tipi daha ön plana çıkıyor.

Duygular çok çabuk değişir. Şimdi keyifli olursun bir söz duyarsın, bir olay yaşarsın hemen moralin bozulur. Bir an sakin iken hemen sinirlenebilirsin. Hele duygularını düzenlemekte zorlanan o kadar çok insan var ki. Hayatın akışı içinde herhangi bir koşulda bu insanlardan biriyle karşı karşıya kalabilirsin. O anda o sinirliyse seni de sinirlendirebilir. Çatışma ortaya çıkabilir. Öfkeli hava geçince bir bakarsın ortalık toz duman olmuş. O esnada farkına bile varmayabilirsin. Ateş bir anda ortalığı sarabilir. Böyle zamanlarda akla göre hareket etmek felaketin önüne geçebilir.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square