Dikkati dağınık çocuklarSürekli dikkati dağınık. Bir türlü toparlanamıyor. Ders çalışmayı son güne bırakıyor. Sürekli kafası karışık ve hayatında hiçbir zaman bir plan oturtamıyor. Her işini son güne bırakıyor ve özellikle uzun süreli sınavlarda bir türlü istenilen başarıyı gösteremiyor. Kafasında bir sürü plan var hâlbuki. Bir türlü yetiştiremiyor. Kendisine de biraz fazla güveniyor. Çevresinin dediğine göre zekâsı parlak olmasına rağmen bir türlü akranlarının sahip olduğu başarıyı göstermiyor.

Çok tanıdık geldi demi. Benzer durumlarla ilgili olarak şikâyeti oldukça fazla olan insan olmasına rağmen, bunun yürütücü işlevlerde yetersizlik dediğimiz bir çeşit zihin odaklanma problemi oluşturan Dikkat Eksikliği Bozukluğu hastalığı olduğunu çok az insan bilmektedir. Bu öyle garip bir hastalık ki, beynin bir sürü işlevlerini bozar ve kişinin hayatını plansız, dağınık bir hale getirir. Tabiatı gereği sabırsız olan bu kişilerin sadece iş hayatı etkilenmekle kalmaz, evlilik hayatında da ciddi sorunlar oluşur.

Dikkati dağınık bireyler konsantre olmakta zorluk çekerler. Asla işleri planlı değil. Düşünmeden hareket ederler. Sabırsızdırlar. Konuşurken insanları doğru düzgün dinleyemezler. Karşısındaki insan cümlesini tamamlamadan cevabını yapıştırır, konuşurken araya girerler. İnsan ilişkileri sıkıntılıdır. Arkadaş canlısı olup, kolay arkadaşlık kurmalarına rağmen ilişkilerini sürdürmekte zorluk çekerler. Oldukça fevri davranırlar. Önlerini göremezler. Çabuk öfkelenip, kısa bir süre sonra hemen pişman olabilirler. Dikkat eksikliği bozukluğu olan bireyler işlerini, hayatlarındaki ilişkilerini sürdürmekte zorluk çektikleri gibi depresyon, anksiyete bozukluğu gibi diğer psikiyatrik hastalıklara kolay yakalanırlar. Çünkü bu insanların stresle baş etme yetenekleri diğer insanlara göre oldukça zayıftır.

Bu kadar geniş anlamda hayatın birçok yanını etkilemesine rağmen “Dikkat Eksikliği Bozukluğu” bir o kadar da tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Olması gereken bir an önce bu durumu anlayıp, vakit kaybetmeden doğru düzgün bir uzman desteği almaktır. Maalesef psikiyatrinin toplumumuzda kötü bir ünü olması nedeniyle kimse vaktinde uzmana müracaat etmiyor. Bu durum hem hastalığı ağırlaştırdığı gibi, hem de kişinin yetersizliğine bağlı olarak hayatında birçok sorunların da oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu yaşanan sorunlar sebebiyle kişinin ruh sağlığı daha bir bozulmakta ve birçok ikincil psikolojik rahatsızlıklar eklenmektedir. Bu kadar karmaşık bir durumda da tedavi daha bir ağır olmaktadır. Hâlbuki vaktinde müracaat edildiğinde tedavisi epey kolay olan bir rahatsızlık geç kalınıp ve durum iyice kötüleştiğinde başvurulduğu için çok zor olmaktadır.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square