Cinsel sapık(lık)


Cinsel sapık(lık) herhalde cinsellikle çok uğraşan, cinsellikle oturup kalkan, zihninde sürekli cinsel konuları düşünen, cinsel dürtülerine-arzu ve isteklerine hakim olamayan, onları kontrol edemeyerek uygunsuz cinsel eylemler-davranışlar sergileyen kişi anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde karşımıza sık çıkan bir durum olduğunu kabul edersek; nedenleri ile ilgili neler söylenebiliriz?Şaşırtıcı gelebilir ama bir nedeni özgürlük olabilir. Kendini medeni-modern tanımlayan insanın vurguladığı kavramların başında özgürlük gelmektedir. Hareket özgürlüğü, ifade özgürlüğü, cinsel özgürlük gibi alanlarda istediği gibi hareket etmeyi isteyen insanların bazı noktalarda sığındıkları kavramlar olabilir. Nereye kadar derseniz bence en azından başkasının sınırlarını ihlal etmemek gerekir.

İnsan farklı duyguları ve zıtlıkları barındıran bir canlı. Eğer bu zıtlıklardan hangisini beslersen o galip gelir. İçindeki iyilik çekirdeğini daha çok beslersen o galip gelir; kötülük çekirdeğini daha çok beslersen o galip gelir. Cinsellik dürtüsünü çok beslersen o büyür ve kontrol edemeyeceğin düzeylere gelebilir. Bir istek-dürtü olarak içten gelebilir. Eğer onu kontrol edebilecek sağlam mekanizmaların varsa susturabilirsin. Yoksa kendini açığa çıkarır. Burada Freud’dan bahsedebiliriz. Freud insanda hakim olan bütün davranışların ya saldırganlıktan ya da cinsellikten köken aldığını öne sürmektedir. Yine onun tanımına göre insanda id, ego ve süperego bulunmaktadır. Cinsellik isteği idden (biz nefis diyelim) çıkar, ego (ene) bu isteği değerlendirir. Uygun yer ve zamanda karşılamaya çalışır. Bunu yaparken süperegoya (ahlak ve kurallar diyebiliriz) sorar. Ego aslında id ve superego arasında gidip gelir. Eğer süperego daha güçlüyse bu davranışı yapmaktan vazgeçer. İdden gelen dürtü bastırılamazsa bu ego tarafından mecburen davranışa dökülebilir. Dolayısıyla ortaya uygunsuz cinsel eylemler çıkabilir.

İd (nefis) sadece keyif aldığı şeye bakar. Keyif alıyorsa yapmak ister. Ayıp olup olmamasına bakmaz. Onu dengeleyecek mekanizmalara ihtiyaç var. İçsel olarak ahlak, günah onu dizginleyebilir. Dışsal olarak toplumsal kurallar ve cezalar da egonun davranışı gerçekleştirip gerçekleştirmemesini etkileyebilir. Dolayısıyla sergilenmiş böyle sapıkça bir davranış varsa bunun dengeleyecek bütün mekanizmaların zayıf kaldığı söylenebilir.

Batıda dini kaygılar daha az, ahlak kuralları farklı, özgürlük anlayışı daha ön planda. Cinsel konular daha sıradan olabilir. Doğu toplumlarında da bu tür davranışların sık görülmesi bazılarına göre kapalı toplum olması, yasaklanması ile ilişkilendirilmektedir. Bizde zaman kötü bir zaman diyerek suçu ortaya atalım.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square