October 25, 2018

October 25, 2018

October 25, 2018

October 25, 2018

October 4, 2018

Please reload

Recent Posts

Kaygı Bozukluğu

October 26, 2017

1/10
Please reload

Featured Posts

Psikolojik özerklik

   

 

Psikolojik özerklik bireyin kendi kararlarını verebilme yeteneğidir. Bunun tersi bağımlılıktır. Kendi kararlarını veremeyen, her an başkasının onayına ihtiyaç duyan bir kişiliğin ortaya çıkmasına neden olur. Böyle bir kişi aynı zamanda sürekli bir kaygı ve korku hali yaşayabilir. Ayrılma durumlarında çökkünlük yaşayabilir. Yakınlarını bu noktalarda yorabilir. Kendisi için olumlu taraflarından daha çok olumsuz taraflarının olduğunu söyleyebiliriz.  Annesi, babası, kardeşleri ve eşi gibi yakınları için de avantaj ve dezavantajları vardır. Bu tip kişiler onların neredeyse her dediğini yaparlar, onlara karşı gelmezler, onlardan habersiz iş yapmazlar. Fakat onların işini kolaylaştırma, yüklerini azaltma yerine onlara sorumluluk yükler ve ağırlıklarını arttırabilirler.

   Bağımlı kişilerin en çok zorlandıkları noktalar ayrı kalmak zorunda olduklarında ortaya çıkar. Çocuk ilkokula başladığında annesinin sürekli yanında olmasını isteyebilir. Bu durum hem onu hem de annesini yorabilir. Okula devem etmesini olumsuz etkileyebilir. Aynı kişiler üniversiteyi kazandıklarında yine benzer sorunlar yaşayabilirler. Sık sık memlekete gelebilir. Ağlayabilir. Ailesini sürekli yanında isteyebilir. Bu durum üniversiteye alışmasını ve derslere çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Bu tip kişiler şehir dışında iş aramakta ve çalışmakta zorlanabilir. Evlendiklerinde farklı bir şehre gitmek istemeyebilir. Evlilik problemleri yaşayabilirler.

   Bağlanma bazı noktalarda faydalı olabilir. Yanında aileni, eşini arkadaşının varlığını hissetmen kişiye iyi gelebilir. Hayatı ile ilgili önemli kararları alırken bu yakınlarına kişi danışabilir. Fakat burada bahsettiğimiz konu farklı. Bağımlı kişiler market gitmek, kıyafet almak, araba kullanmak gibi hayatın temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çekebilirler. Yine bu tip kişiler  plan yapma, karar verme, inisiyatif-risk alma konusunda alabildiğine kaçıngandır. Bireysel özgürlük-özerklik alanında yeterli değildir. Bu durum onların aynı zamanda suiistimal edilmelerine yol açabilir. İstemediği şeyleri yapmak zorunda kalabilirler. Bu durum onların mutlu olmalarını büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir.

Please reload

Follow Us
Search By Tags
Please reload

Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Adres

Yunus Emre Caddesi No:43

Kanal Boyu/Eski Kapalı Spor Salonu Karşısı

Battal Gazi 44300

Malatya

  • Facebook App simgesi
  • Instagram klasik

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 8.30-18.00

İrtibat Numaraları

0422 321 22 11

0530 643 10 14

 

ankapsikiyatri@aol.com

2014 © her hakkı mahfuzdur. Anka Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi