Psikiyatrik İlaç Kullanımına Bağlı Kilo Alımı

Psikiyatrik İlaç Kullanımına Bağlı Kilo Alımı

Psikiyatrik ilaç kullanımına bağlı kilo alımı önemli bir sorundur.Yapılan çalışmalara göre, psikiyatrik bozukluklar nedeniyleilaç tedavi almakta olan hastalarda bir yandan vücut ağırlığı ile birlikte, bel çevresi ve vücut yağ oranı artarken; diğer taraftan kanda glukoz, trigliserit, kolesterol ve homosistein düzeylerinin artışı ve çinko, folat, albumin gibi besin öğelerinin azalması onları birçok metabolik, kardiyovasküler ve kognitif bozukluklara daha yatkın kılmaktadır.

Yani ilaç tedavisi nedeniyle iştah artışı, özellikle karbonhidrata karşı bir istek hali gibi durumlar belirtilen düzensizlikler nedeniyle oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak, şişmanlıkla birlikte sık olarak izlenen benlik saygısı düşüklüğü, psikososyal işlevsellikte bozulma ve aktivite azlığı önemli bir sorundur.

Bütün bu olası yan etkiler göz önüne alındığında psikiyatrik ilaç kullanımına başlandığında, doktorunuzdan ilacın oluşturabileceği metabolik etkiler konusunda bilgi aldıktan sonra size özel, kontrollü bir beslenme programı uygulamanız konusunda kapsamlı beslenme danışmanlığı almanız, ilaca bağlı oluşabilecek metabolik yan etkileri en aza indirmenize ve kilo kontrolünü sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Beslenme danışmanlığında yaşam tarzı değişikliğini hedefleyen uygulamalar esas alınmalı. Yaşam tarzı değişikliği ile kişinin sağlıklı kiloya ulaşabilmesi için mevcut beslenme alışkanlıkları incelendikten sonra sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için somut öneriler sunulup, neyi değiştirmesi gerektiğinden çok, nasıl değiştireceği konusunda çözümler önerilmelidir.

Yaşam tarzı değişikliği önerisi üç bileşeni içermektedir.

Bunlar sırasıyla;

1.Eğitim (Beslenme ve fiziksel aktiviteüzerine programlar)

2.Diyet (Günlük enerjinin %30’undan azı yağdan, %50’den fazlası karbonhidrattan, %15’i proteinden sağlanmalı ve günlük20-30 gr. posa tüketilmelidir.)

3-Egzersiz

Genel olarak beslenme alışkanlığı ve fiziksel aktivitemizde yapacağımız bazı değişikliklerle şişmanlığın önlenmesi de, tedavisi de mümkün olmaktadır. Unutmayalım, kısa süreli çözümler uzun dönemde etkili olmamaktadır. Alışkanlıklarımızın ve yaşam tarzımızın değişmesi hem kilo vermede hem de korumada en etkin yoldur.

Şişmanlığın önlenmesi için aşağıda belirtilen önerileri uygulayıp, uzun dönemde olumlu etkilerini görebilirsiniz.

 • Öğün atlamayın. Sabah, öğle, akşam öğünlerini düzenli olarak, belli saat aralıklarında tüketin.

 • Ara öğün tüketiminizi artırın. Ara öğünler sizin yemeğe daha tok oturmanızı ve iştahınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

 • Ara öğünlerde meyve, süt, yoğurt, ayran, tost gibi kalori açısından çok zengin olmayan ancak besleyici değeri yüksek yiyecekleri tercih edin.

 • Sıvı tüketiminizi artırın. Özellikle ana ve ara öğünler öncesindeki su tüketimi sindiriminizi kolaylaştıracağı gibi, çok yemek tüketmenizi de engeller.

 • Yemekleri mümkün olduğunca yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.

 • Sebze-meyve tüketiminizi artırın. Özellikle öğle ve akşam yemeklerinden önce salata, ara öğünlerde ise meyve tüketin.

 • Posa tüketiminizi artırın. Posa içeriği yüksek besinler; kuru baklagiller, kepekli ürünler, sebze ve meyveler, tam tahıl ürünlerdir.

 • Porsiyon miktarlarınızı küçük tutmaya çalışın. Bunun için servis tabaklarınızı, kaselerinizi küçük seçin.

 • Yiyecek alışverişinizi tok karnına yapın, alışveriş listenize yetecek kadar para bulundurun.

 • Kızartma, mayonez, krema gibi yağlı yiyeceklerden ve yöntemlerden kaçının.

 • Davetler için sağlıklı tarifler geliştirin.

 • Mutfakta, televizyon izlediğiniz veya günün büyük kısmını geçirdiğiniz ortamlarda az enerji veren, sağlıklı yiyecekler bulundurun.

 • Geç saatte yiyecek tüketmeyin. Acıktığınızda kalorisi düşük yiyecek ve içecekleri tercih edin.

 • İçki ve gazlı içecek tüketiminizi sınırlandırın. Bu içecekler yerine besleyici özelliği çok olan süt, ayran, taze meyve suyunu tercih edin.

 • Tatlı yemek istediğinizde sütlü tatlıları ve dondurmayı tercih edin. Bu tatlılar için küçük kaseleri kullanın.

Şişmanlığın önemli diğer bir faktörü de fiziksel aktivitenin azlığıdır. Bu nedenle şişmanlığın önlenmesinde beslenmenizde yapacağınız bazı değişikliklerle birlikte, fiziksel aktivitenizin de artması temel hedefiniz olmalıdır. Türkiye'de düzenli fiziksel aktivite yapanların oranının sadece % 3.5 olduğu belirtilmekte ve ülkemiz için bunun ne derece önemli bir sorun olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel aktivitenizi artırmak için en kolay ve pratik yol günlük adım sayınızı artırmaktır. Adım sayınızı artırmak için daha çok merdiven kullanmalı, arabanızı daha uzak mesafelere park etmeli, yakın mesafeler için araç yerine yürümeyi tercih etmelisiniz.

Ayrıca haftanın 3-4 günü yapacağınız orta tempolu bir yürüyüş hem kilo almanızı engellemekte hem de bazı hastalıkların görülme olasılığını azaltmaktadır.

Unutmayın beslenmenizde ve fiziksel aktivitenizde yapacağımız küçücük değişiklikler kilo almanızı engeller ve daha sağlıklı olmanızı sağlar.

#ilaçkiloyaparmı #psikiyatrikilaçvekilo #beslenmevepsikiyatri

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags