• mr6424

STRESSİZ YAŞAMIN 3 ALTIN ANAHTARI

StressizYaşamın 3 Altın Anahtarı İşte, okulda, sokakta her gün karşılaştığımız duygu durum halidir stres. Genellikle stres dendiğinde birçoğumuzun aklına gelen olumsuz prototip olsada, belirli bir oranda stres yararlıdır. Bu durum ‘Olumlu Stres’ olarak adlandırırız. Mesela; Seyahat etmek, evlenmek, yeni bi rarkadaş edinmek gibi.

Birdiğeryanda, günlükhayattadahaçokmaruzkaldığımız ‘OlumsuzStres’ var. Olumsuzstresinpekçokkaynağıolabilir; çalışmakoşulları, çeşitlihastalıklar, işsizlik, yoğunderstemposugibi.

Maruz kaldığımız strese uygun şekilde karşılık vermediğimiz takdirde, birtakım Ruhsal veya Psikosomatik dediğimiz bedensel belirtiler görülebilir. Kanser, Kalphastalıkları, sıksık grip olmak bunlardan bazıları.

Peki hergün karşılaştığımız stresten kendimizi korunmanın 3 Altın Anahtarı nelerdir ?

1.Farkında Olmak

Öncelikle stresli olduğumuzu düşündüğümüz anda duygu durumumuzun farkına varmalıyız. Böylece duyguyu uygun şekilde karşılarız. “Sınav haftasından dolayı kendimi stresli hissediyorum” gibi.

2.Nefes Egzersizi Yapmak

Stres seviyenizin arttığını düşünüyorsanız; dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşın, sandalyenize oturun ve içinizden 10’a kadar sayarak nefesinizi alıp-vermeyeçalışın. Basit gibi gözüken bu gevşeme egzersizi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

3.Pozitif Düşünce

Duyguyu karşıladık, nefes egzersizimizi yaptık. Şimdi sıra strese bağlı kaygıyı artıran olumsuz düşünceyi, olumlu ve gerçekçi bir düşünce ile değiştirmekte. “Bu sınavda başarılı olma ihtimalim yok” yerine “Bu sınavda başarılı olmak için her gün 3 saatçalışıyorum” ile değiştirmek, gibi.

0 görüntüleme

Adres

Yunus Emre Caddesi No:43

Kanal Boyu/Eski Kapalı Spor Salonu Karşısı

Battal Gazi 44300

Malatya

  • Facebook App simgesi
  • Instagram klasik

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi 8.30-18.00

İrtibat Numaraları

0422 321 22 11

0530 643 10 14

 

ankapsikiyatri@aol.com

2014 © her hakkı mahfuzdur. Anka Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi